Tabakas fabrika

Tabakas fabrika ir topošs starpnozaru izglītības, kultūras un uzņēmējdarbības inovāciju centrs. Tā kļūs par jauna līmeņa radošu telpu, kas palīdzēs vērtīgām idejām kļūt par realitāti.

Miera iela 58 | tabfab.lv

Tabakas fabrika is an upcoming interdisciplinary education, culture and business innovation centre. It is going to become a next-level creativity hub that will help entrepreneurs bring valuable ideas into reality.

KAS ŠEIT NOTIEK?

Plānots, ka Tabakas fabrika uzsāks darbību 2012. gadā ar kafejnīcu un kultūras pasākumu programmu un savu potenciālu realizēs piecu gadu laikā. Iecerēts, ka tajā atradīsies atvērtā tipa biroji, starpdisciplinārā izglītība, eksperimentālās prototipēšanas un materiālu apstrādes darbnīcas, dizaina klasteris, izstāžu un koncertu zāles, veikali, biroju telpas un bērnu zinātnes centrs.

Tabakas fabrikas veiksme ir atkarīga no visdažādāko cilvēku un organizāciju līdzdarbības. Iesaistīties Tabakas fabrikas komandā, pieteikt savu projektu telpām vai dalīties ar labu ideju var, apmeklējot tabfab.lv.

WHAT’S GOING ON HERE

Tabakas fabrika is due to open in 2012 with a cafe and a cultural event programme, and is planning to realize its full potential within five years. It is intended to accommodate co-working, prototyping and interdisciplinary education facilities, material archive, design cluster, event and exhibition venues, shops, office spaces and a science centre for children.

The success of Tabakas fabrika depends on people and institutions with very different backgrounds putting their efforts together. Join our team, apply for premises, and share a good idea at tabfab.lv.

Advertisements
Komentēt

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: